Viet Defense poinformowało na Facebooku, że Wietnam planuje przekształcić myśliwce MiG-21 w bezzałogowe statki powietrzne, które będą służyć jako cele latające, a być może nawet drony bojowe. Wiadomo, że prowadzono badania w zakresie bezpiecznego lądowania autonomicznego MiG-a-21. Nie podano jednak żadnych szczegółów dotyczących tego, kto jest odpowiedzialny za konwersję i testy.

Chociaż wszystkie wietnamskie MiG-i-21 wycofano ze służby do 2010 roku, większość nadal znajduje się w magazynach. Zmiana przeznaczenia wycofanych ze służby myśliwców przechwytujących na drony ma przynieść korzyści wojskom lotniczym i obronie powietrznej Wietnamu, zapewniając cel wystarczająco duży do prowadzenia ćwiczeń z wykorzystaniem systemu rakietowego S-300.

After dueling against American pilots decades ago the legendary MiG-21s of Vietnam War fame may fly again…as unmanned…

Opublikowany przez VietDefense Piątek, 16 października 2020

Przekształcenie myśliwców w bezzałogowce jest dość złożonym procesem i nie wiadomo jeszcze, czy Wietnam opanował tę zdolność. Dodatkowym problemem jest konwersja samolotów starszej generacji, takich właśnie jak MiG-i-21. Nie dysponują one systemami typu fly-by-wire sterowanymi przez komputer. MiG-21 ma mechaniczne połączenia z powierzchniami sterowymi, co sprawia, że zadanie zaprojektowania interfejsu komputerowego jest trudne i kosztowne.

Wystarczy wskazać rosyjski przemysł obronny, który dotychczas nie podołał temu zadaniu, wobec czego Rosjanie wciąż stosują klasyczne cele latające. Dobrym przykładem prac nad konwersją samolotów załogowych na cele latające są za to amerykańskie QF-16, które powstały z myśliwców F-16 Fighting Falcon. Zaprojektowano je, aby zastąpiły przestarzałe zdalnie sterowane cele ćwiczebne QF-4, których konstrukcja bazuje na F-4 Phantomie II.

QF-16 wykorzystuje zaprojektowany przez Boeinga zestaw Drone Peculiar Equipment. Zestaw DPE umożliwia dronowi start i lądowanie oraz wykonywanie skomplikowanych manewrów w powietrzu, w tym unikanie pocisków przeciwlotniczych.

Zobacz też: F-105 Thunderchief. Wietnamski koń roboczy US Air Force

(defenseworld.net)

Andre Wadman, GNU Free Documentation License, Version 1.2