Wietnam wstępnie zastanawia się nad pozyskaniem i produkcją lokalną opancerzonego pojazdu patrolowego z napędem na cztery koła BPM-97 (oznaczenie cywilne: KAMAZ 43269 Wystrieł). Celem jest zastąpienie radzieckich transporterów opancerzonych BTR-152 służących w wietnamskich wojskach lądowych. Informacje o wietnamskim zainteresowaniu są jednak bardzo skąpe. Być może niebawem dowiemy się znacznie więcej. Za wcześnie jest, aby mówić o potencjalnej liczbie maszyn, które będą kupowane, i wartości kontraktu.

Bojewaja Pogranicznaja Maszina powstała w Centrum Naukowo-Badawczym Budowa Maszyn Specjalnych Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego imienia I.E. Baumana we współpracy z OKB KAMAZ. Prace rozpoczęły się w 1997 roku. Występuje w kilku wersjach: rozpoznawczej dla rosyjskich sił zbrojnych, patrolowej dla wojsk ochrony pogranicza i uzbrojonej w armatę kalibru 30 milimetrów. Użytkownikami tych pojazdów są Rosja, Azerbejdżan i Kazachstan.

W wietnamskich wojskach lądowych mają zastąpić przestarzałe, choć modernizowane, transportery opancerzone BTR-152. Obecnie Wietnam ma ich 160 sztuk, ale ich wartość jest mocno wątpliwa. Nie wszystkie nadają się do użycia i ich wymiana jest nieodzowna. Ostatnio unowocześniano je w 2011 roku i wskutek tego pojazdy miały charakteryzować się niższym zużyciem paliwa, wyższą prędkością i miały mieć lepsze opancerzenie.

Zobacz też: Udane testy pojazdu rozminowywania Listwa

(armyrecognition.com)

Nucl0id, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported