Podczas wizyty japońskiego ministra sprawa zagranicznych Fumio Kishidy w Hanoi rozmawiano o zakupieniu przez Wietnam nowych patrolowców. Wietnamska straż wybrzeża posiada już używane jednostki pochodzące z Japonii.

Odkąd niemal cztery lata temu rozpoczął się japońsko-wietnamski dialog dotyczący polityki obronnej, stosunki militarne między obydwoma krajami ulegają systematycznemu zacieśnianiu. Ostatnim tego przykładem była wizyta pary japońskich niszczycieli w Cam Ranh w ubiegłym miesiącu. Wszystko to ma oczywiście związek ze sporami terytorialnymi, jakie oba państwa toczą z Chinami na morzach Wschodnio- i Południowochińskim.

W latach 2014-15 Japonia przekazała Wietnamowi sześć używanych kutrów rybackich, które przechodzą obecnie przebudowę na patrolowce straży wybrzeża. Hanoi cały czas wykazywało zainteresowanie pozyskaniem zupełnie nowych jednostek, a japońskie stocznie mogą w tej dziedzinie pochwalić się bogatą ofertą. Minister Kishida oświadczył, że wietnamska prośba jest obecnie rozważana.

(channelnewsasia.com, fot. Paipateroma na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported via Wikimedia Commons)