Siły zbrojne Wietnamu zapowiedziały stopniową wymianę karabinków AKM na izraelskie Galile. Informację taką podano przy okazji otwarcia fabryki Galili w Wietnamie.

O uruchomieniu zakładu położonego w prowincji Thanh Hóa poinformowały również izraelskie media. Na uroczystej ceremonii otwarcia obecny był wiceminister obrony Wietnamu generał porucznik Nguyễn Thành Chung. Fabryka ma produkować Galile ACE 31 i 32. Pierwsze doniesienia o zamiarze uruchomienia przez izraelski koncern IWI produkcji broni strzeleckiej na Dalekim Wschodzie pojawiły się jeszcze jesienią 2011. Wybór Galila ACE przez Wietnam dodatkowo zwiększa szanse karabinku w Indiach.

Galil ACE jest najnowszą wersją izraelskiej konstrukcji wywodzącej się z Kałasznikowa. Nowy wariant został wyposażony w szyny picattiny oraz przystosowany do strzelania standardową amunicją NATO kalibrów 5,56 i 7,62 milimetra, a także radzieckimi nabojami 7,62 milimetra. Izraelska broń strzelecka zagościła w wietnamskich arsenałach już pewien czas temu. Siły specjalne marynarki wojennej używają ręcznych karabinów maszynowych Negew, karabinków Tawor oraz snajperskiej wersji Galila.

(armyrecognition.com, janes.com)