Według agencji Reutera Wietnam rozmieścił na kontrolowanych przez siebie wysepkach Morza Południowochińskiego wyrzutnie artyleryjskiego systemu rakietowego EXTRA. Tym samym w zasięgu ognia wietnamskiej artylerii znalazły się trzy chińskie wyspy i budowane tam instalacje wojskowe.

Wietnam zakupił niedawno w Izraelu niesprecyzowaną liczbę wyrzutni systemu EXTRA. O ich możliwym rozmieszczeniu na spornym obszarze ostrzegał w czerwcu w Singapurze wiceminister obrony generał porucznik Nguyễn Chí Vịnh. Wyrzutnie zostały przerzucone na wyspy najprawdopodobniej w ciągu lipca, nie osiągnęły jeszcze pełnej gotowości bojowej, jednak jest to kwestia dni.

Opracowany przez IMI system EXTRA (Extended Range Artillery Rocket) dobrze wpisuje się w wymagania wietnamskiej armii. Przy zasięgu maksymalnym 150 kilometrów rakiety przenoszą różne głowice bojowe o masie do 150 kilogramów. IMI podaje, że system opracowano z myślą o zwalczaniu przede wszystkim stanowisk dowodzenia i łączności, instalacji logistycznych oraz infrastruktury transportowej, a więc takich obiektów, jakie na sztucznych wyspach budują Chińczycy. Kolejnymi zaletami systemu EXTRA są kompaktowość i włączenie dronów w system kierowania ogniem. Reuter zauważa, że system może być również skuteczny w zwalczaniu wrogich desantów. EXTRA jest wersją rozwojową opracowanego w latach 70. systemu LAR-160 (na zdjęciu).

(reuters.com; fot. Gelpgim22 na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported via Wikimedia Commons)