Kilka dni temu w sieci pojawiły się zdjęcia rozładunku kolejnej partii rosyjskich czołgów T-90S/SK. Do rozładunku doszło 21 lutego 2019 roku w jednym z wietnamskich portów. Nie ma jednak oficjalnych informacji co do liczby dostarczonych wozów w tej transzy. Nie wiadomo, czy już wszystkie T-90 S/SK dotarły do odbiorcy.

Połowę z sześćdziesięciu czterech czołgów podstawowych zamówionych przez Wietnam Rosjanie dostarczyli na początku stycznia 2019 roku lub jeszcze w ostatnich dniach roku ubiegłego. Szacunkowa wartość kontraktu wynosi około 250 milionów dolarów. Zastępować one będą pojazdy pancerne T-54/55, których sprawność techniczna stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Ponadto źródła powiązane z wietnamskimi wojskami lądowymi przekazały rosyjskiej agencji informacyjnej TASS, że w trakcie są szkolenia wietnamskich załóg T-90S/SK, a także odbywają się ćwiczenia wojskowe. Wietnamscy pancerniacy uczą się obsługi czołgów, poznają ich właściwości jezdne, a także zdobywają wiedzę na temat możliwości pokonywania przeszkód terenowych, w tym rowów wypełnionych wodą. Czołgiści pokonywać będą również rzeki z wykorzystaniem zestawów do głębokiego brodzenia.

Zobacz też: Chińska torpeda w rękach wietnamskiego rybaka

(armyrecognition.com,

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International