Według rosyjskich i wietnamskich mediów przemysł obronny Socjalistycznej Republiki Wietnamu inwestuje w modernizację sowieckich uzbrojenia używanego przez żołnierzy Wietnamskiej Armii Ludowej. Hanoi unowocześnia szeroką gamę sprzętu wojskowego: od broni strzeleckiej po czołgi podstawowe.

Na wyposażeniu wietnamskich sił zbrojnych znajduje się duża liczba karabinków automatycznych AK i AKM kalibru 7,62 milimetrów, pomimo ciągłego uzbrajania wietnamskich żołnierzy w izraelskie Galil ACE 31 i ACE 32. Karabinki Kałasznikowa wyposażane są w polimerowe kolby, uchwyty i nakładki lufy, które są produkowane przez krajową fabrykę Z111. Ponadto AK otrzymały boczną stalową szynę montażową („jaskółczy ogon”), mocowania do celowników optycznych i kolimatorowych. W wietnamskich kałasznikowach zachowano jednak metalowe magazynki.

Hanoi utrzymuje w służbie dużą liczbę czołgów podstawowych T-54/55 z czasów radzieckich i ich chińskie kopie: czołgi typu 59. Według raportu Military Balance 2018 wydanego przez londyński Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych wietnamskie siły lądowe mają 850 czołgów T-54/55 i 350 typu 59. Jest to sprzęt przestarzały, który również podlega przeróbkom i wyposażaniu w nowe podsystemy.

Czołg podstawowy T-54M otrzymał system kierowania ogniem TIFCS-3BU, zaprojektowany przez hiszpańskie przedsiębiorstwo Indra Sistemas, wyposażony w zapasowy tryb pracy, który jest aktywowany w przypadku awarii zasilania. Zastąpiono nim organiczny celownik TPN, pozostawiając jednak celownik TDP-K. TIFCS-3BU zapewnia automatyczne celowanie, niezależną stabilizację pola widzenia i może być obsługiwany przez dowódcę lub strzelca. System obserwacji wyposażono w kamerę termowizyjną i dalmierz laserowy. Dodatkowo zamontowano czujnik danych meteorologicznych.

T-54M3 wyposażono w dodatkowe płyty pancerza stalowo-reaktywnego trzeciej generacji Super Blazer, który chroni przód i boki kadłuba. Czołg zachował armatę gwintowaną D-10T2S kalibru 100 milimetrów i przeciwlotniczy ciężki karabin maszynowy DSzKM kalibru 12,7 milimetra. Uzbrojenie czołgu wzmocniono dzięki instalacji moździerza kalibru 60 milimetrów w lewej części wieży.

Wietnam unowocześnia również radzieckie półautomatyczne działa przeciwlotnicze S-60 kalibru 57 milimetrów, zaprojektowane przez konstruktorów sowieckich pod koniec lat czterdziestych XX wieku. Wietnamczycy wyposażyli je w komputerowy system kierowania ogniem i prawdopodobnie automat ładowania. Zmodernizowane działo S-60 może być zdalnie sterowane.

W 2016 roku pojawiła się informacja, że Hanoi zamierza unowocześnić działa samobieżne ASU-85 (Awiadiesantnaja Samochodnaja Ustanowka) kalibru 85 milimetrów przeznaczone dla wojsk powietrznodesantowych. Odnowione pojazdy trafiły do 168. Brygada Artylerii. Dodatkowo uzbrojono je w ciężki karabin maszynowy DSzKM kalibru 12,7 milimetra, zamontowany na dachu. Według wietnamskich mediów ASU-85 nie otrzymało nowych dział ani wzmocnionego pancerza. Ciekawe jest to, że raport Military Balance 2018 nie wymienia ASU-85 jako sprzętu wojskowego posiadanego przez Wietnam.

Na koniec należy przypomnieć, ze tamtejsze siły zbrojne unowocześniają także wiele innych typów uzbrojenia, w tym 160 transporterów opancerzonych BTR-152 i lekkie czołgi amfibijne PT-76 (a także chińskie kopie tych pojazdów). Sprowadza się to do wniosku, że sprzęt z czasów radzieckich nadal stanowi trzon wojsk lądowych Wietnamu.

Zobacz też: Wietnam: Dostawy kolejnych T-90 i ćwiczenia pancerniaków

(armyrecognition.com)