Najnowsza wersja rosyjskiego przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego 9K333 Wierba otrzymała elementy rzeczywistości rozszerzonej. Pierwsze zmodyfikowane zestawy miały już zostać wysłane do jednostek.

Najprostszym przykładem rzeczywistości rozszerzonej są wyświetlacze przezierne, takie jak gogle HoloLens Microsoftu. Urządzenie wyświetla dodatkowe informacje, dzięki czemu żołnierze nie muszą odrywać wzroku od celu, czy terenu. Wyświetlane informacje mogą obejmować szeroki wachlarz danych od wspomagania celowania po informacje taktyczne i mapy.

W wypadku Wierby Rosjanie zdecydowali się na wpięcie nawet pojedynczych zestawów w sieciocentryczny system obrony przeciwlotniczej. Już wcześniej jednostki przezbrojone w Wierby otrzymały własne radary i wozy dowodzenia na szczeblu plutonu. Obecnie wykonano kolejny krok naprzód.

Jak twierdzi strona rosyjska, operatorzy wyrzutni mogą otrzymywać bezpośrednio informacje pozwalające na zwalczanie celów poza zasięgiem wzroku. Poszczególne oddziały mogą wymieniać się informacjami między sobą, a także z innymi systemami przeciwlotniczymi. Niestety nie podano, jakie systemy wprzęgnięto w zintegrowany system obrony przeciwlotniczej.

Rosyjskie siły zbrojne coraz więcej inwestują w nowe rozwiązania techniczne. Oprócz robotów bojowych stale rozwijany jest system żołnierza przyszłości Ratnik. Na początku maja tego roku natomiast poinformowano, że samoloty uderzeniowe Su-25SM3 i śmigłowce bojowe Mi-28NM mają otrzymać systemy celownicze wyposażone w elementy sztucznej inteligencji.

Zobacz też: Rozszerzona rzeczywistość dla żołnierzy US Army

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International