Szwecja przeprowadza dzisiaj największe od ponad czterdziestu lat ćwiczenia obrony terytorialnej. Zapowiedziane wczoraj manewry przypadają na Święto Narodowe Szwecji.

Wezwanie do stawienia się w jednostkach otrzymali wszyscy członkowie liczącej około 22 tysięcy ludzi Hemvärnet, aczkolwiek udział w ćwiczeniach nie jest obowiązkowy. Dowództwo szwedzkich sił zbrojnych chce w ten sposób sprawdzić gotowość do działania 40 batalionów obrony terytorialnej w nieprzewidzianych sytuacjach. Z tego samego powodu ćwiczenia są przeprowadzane w dzień wolny od pracy.

– Dążymy do wzmocnienia obrony Szwecji i zwiększenia naszych zdolności operacyjnych – mówił dowódca naczelny szwedzkich sił zbrojnych, generał Per Micael Bydén. – Jest to jeden ze sposobów, aby to zrobić. Te ćwiczenia są istotne z kilku powodów. Sprawdzamy funkcjonowanie niemal połowy naszych sił w sytuacjach wyjątkowych. Nie robiliśmy tego od 1975 roku.

W trakcie ćwiczeń Hemvärnet ma wykonywać zadania patrolowe i wartownicze. Jest to kolejny element wzmacniania zdolności Szwecji do obrony, wywołany agresywną postawą Rosji. W ubiegłym roku w Sztokholmie zapadły decyzje o zwiększeniu wydatków na obronę i przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej. Z kolei w ostatnich tygodniach do wszystkich gospodarstw domowych na terenie kraju rozesłano ulotki informujące, jak postępować w razie kryzysu lub wybuchu wojny.

Zobacz też: Trójporozumienie Finlandii, Szwecji i USA

(augengeradeaus.net)

Jonn Leffmann, Creative Commons Attribution 3.0 Unported