Modernizacja brytyjskich sił lądowych ma coraz większy zasięg. W cieniu coraz bliższej decyzji o modernizacji czołgów Challenger 2 i wyboru transporterów opancerzonych ministerstwo obrony zdecydowało o unowocześnieniu podstawowej broni strzeleckiej.

Resort obrony chce wstępnie zainwestować 5,4 miliona funtów w modernizację należących do rodziny SA80 karabinków automatycznych L85A2 do standardu A3. Prace przeprowadzi brytyjska filia Heckler & Koch. Żywotność karabinków ma zostać wydłużona, co pozwoli zatrzymać je w służbie co najmniej do roku 2025. W pierwszym etapie prace obejmą pięć tysięcy sztuk broni.

Oprócz przeglądu i konserwacji wprowadzone w wersji A3 zmiany będą raczej kosmetyczne. Karabinki mają otrzymać bardziej ergonomiczny chwyt i wymienioną szynę montażową, pozwalającą na użycie nowych typów celowników. Całkowitej wymianie ma ulec pokrycie broni, które ma zapewnić większa odporność na warunki atmosferyczne oraz lepszy kamuflaż tak w paśmie widzialnym, jak i w podczerwieni. Poddane takim zabiegom karabinki mają być lżejsze o 100 gramów.

Zobacz też: Nowe pistolety brytyjskiej armii

(army-technology.com)

USMC/ Lance Cpl. Lauren A. Kurkimilis