Brytyjski rząd zdecydował się wzmocnić specjalną misję obserwacyjną OBWE na Ukrainie. Wśród wysłanego sprzętu znajdą się także pojazdy opancerzone.

Z prośbą o wzmocnienie misji zwrócił się do Londynu przewodniczący OBWE Didier Burkhalter. Rząd Davida Camerona zgodził się wysłać 10 pojazdów opancerzonych wraz z zestawami części zamiennych, oraz po 10 radiostacji typów Motorola DM4601 i Codan Envoy X1 HR. Pojazdy opancerzone mają umożliwić obserwatorom sprawniejsze i bezpieczniejsze wykonywanie zadań na granicy terytoriów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Londyn zgodził się także wysłać  dodatkowych obserwatorów; pierwszych ośmiu przybyło na Ukrainę w ubiegłym tygodniu, kolejnych trzech dołączy do końca miesiąca.

Wielka Brytania od początku kryzysu na Ukrainie jest jednym z głównych państw wspierających specjalną misję obserwacyjną OBWE. Do tej pory Londyn przeznaczył na jej funkcjonowanie 1,9 miliarda funtów i wysłał 20 obserwatorów. Zawarte w Mińsku porozumienie pomiędzy rządem w Kijowie a prorosyjskimi separatystami nałożyło na misję OBWE dodatkowe obowiązki, w tym monitorowanie przestrzegania fikcyjnego już zawieszenia broni.

(army-technology.com, na zdjęciu: Brytyjski patrol w Iraku na samochodach terenowych Land Rover Defender 110, fot. MSgt Edward D Kniery, USMC)