Wielka Brytania rozpoczyna budowę pierwszej stałej bazy wojskowej na Bliskim Wschodzie od czasu wycofania się stamtąd w 1971 roku. Baza położona będzie w porcie Mina Salman w Bahrajnie, a jej głównym zadaniem będzie wspieranie okrętów działających w tym rejonie świata.

– Przebywanie Royal Navy w Bahrajnie gwarantuje trwałą obecność Wielkiej Brytanii na wschód od Suezu – powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond na uroczystości rozpoczęcia budowy. – Baza pozwoli Wielkiej Brytanii i jej sojusznikom na wzmocnienie stabilności w regionie Zatoki Perskiej i poza nią.

Bahrajn jest powszechnie krytykowany za łamanie praw człowieka, ale brytyjski minister stwierdził, że Wielka Brytania stara się pomagać państwom regionu zmienić ten stan rzeczy poprzez pomoc w modernizacji sił porządkowych, wymiaru sprawiedliwości czy służby więziennej.

Budowa bazy kosztować będzie około piętnastu milionów funtów, które wyłoży państwo gospodarz. Wielka Brytania będzie natomiast pokrywać koszty bieżącej działalności obiektu.

(bbc.com, fot. BAE Systems)