Brytyjski oddział izraelskiego koncernu Elbit poinformował o zakończeniu serii testów z zakresu zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Próby prowadzono w ramach realizowanego przez brytyjskie ministerstwo obrony programu Progeny Maritime Research Framework, a ich gwiazdą była bezzałogowa łódź Seagull.

Elbit znalazł się na krótkiej liście firm wybranych do drugiej fazy programu. W jej ramach Seagull wyposażony w wyrzutnie torped przeciw okrętom podwodnym i sonar amerykańskiej firmy L3Harris wziął udział w serii testów przeprowadzonych w październiku ubiegłego roku u wybrzeży Zjednoczonego Królestwa. Próby obejmowały również działania w trybie autonomicznym.

Seagull, opracowany na bazie licznych doświadczeń Elbitu z dronami, został zaprezentowany na początku 2016 roku. Projekt od samego początku koncentrował się na działaniach przeciwminowych i zwalczaniu okrętów podwodnych. Autonomiczności łodzi wynosi cztery dni, działania można prowadzić przy stanie morza 5.

Seagull jest promowany intensywnie, chociaż bez większego rozgłosu. Elbit wspomina o próbach z zakresu działań przeciwminowych przeprowadzonych u wybrzeży Belgii na zlecenie ministerstwa obrony tego kraju, nie podaje jednak szczegółów. Łódź miała też uczestniczyć w roku 2018 w NATO-wskich ćwiczeniach ZOP, współpracowała wówczas z brytyjskim niszczycielem HMS Duncan typu 45 i hiszpańska fregatą Victoria typu Santa María. Jak do tej pory Seagull nie zdobył jednak zamówień.

Brytyjskie siły zbrojne w ciągu ostatnich dwóch lat zwróciły dużą uwagę na zaniedbywane wcześniej systemy bezzałogowe i autonomiczne. W trakcie tegorocznej edycji ćwiczeń „Cold Response” Royal Navy przetestowała w warunkach arktycznych kilka typów różnych bezzałogowców, w tym łódź Mast 13. Z kolei wojska lądowe zamówiły do testów dwa roboty Mission Master Rheinmetalla.

Wspomniany wyżej program Progeny Maritime Research Framework, kierowany przez agendę resortu obrony Defence Science and Technology Laboratory (DSTL), ma na celu wsparcie i budowę kontaktów pomiędzy ośrodkami badawczymi i producentami dostarczającymi nowe rozwiązania na potrzeby Royal Navy. Rozpisany na osiem lat budżet programu wynosi 200 milionów funtów.

Zobacz też: Rozwój podwodnych systemów bezzałogowych Riptide

(elbitsystems.com)

Elbit Systems