Rheinmetall poinformował o zamówieniu przez brytyjskie siły zbrojne robotów Mission Master w wariancie transportowym. Pojazdy zostaną testowane w ramach programu Robotic Platoon Vehicle, badającego sposoby na robotyzację wojsk lądowych Wielkiej Brytanii.

Kontrakt o nieujawnionej wartości podpisano już pod koniec ubiegłego roku. Dostawy czterech robotów mają zostać zrealizowane jeszcze tej wiosny. Wszystkie Mission Mastery zostaną wyprodukowane przez Rheinmetall Canada, zaś wsparcie techniczne zapewni Rheinmetall BAE Land Systems.

Program Robotic Platoon Vehicle ma za zadanie między innymi sprawdzić wpływ wykorzystania robotów transportowych na wzrost zdolności bojowych i efektywności plutonu piechoty. Niezrażeni dotychczasowymi niepowodzeniami Amerykanów w tym zakresie, Brytyjczycy zamierzają wykorzystać roboty do transportu zaopatrzenia i wyposażenia żołnierzy.

W planach jest także sprawdzenie zdolności robotów do ewakuacji rannych. Wraz z czterema Mission Masterami zamówiono dwa zestawy noszy. Każdy składa się z dwóch par noszy, które według producenta można zamontować w ciągu 60 sekund.

Rheinmetall przedstawił robota Mission Master, określanego jako wielozadaniowy pojazd lądowy, wiosną ubiegłego roku. Pojazd oferowany jest w trzech wersjach, transportowej o ładowności do 600 kilogramów, rozpoznawczej i bojowej. Uzbrojenie tej ostatniej może składać się z wyrzutni rakiet niekierowanych, karabinów maszynowych lub granatników automatycznych. Na ubiegłorocznym MSPO zaprezentowano wersję przenoszącą wyrzutnię amunicji krążącej Warmate-TL (Tube Launch).

Zobacz też: Amerykanie mówią, że sztuczną inteligencję łatwo oszukać

(rheinmetall-defence.com)

Rheinmetall