Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że zamierza wykorzystać opcję na produkcję i eksploatację trzeciego pseudosatelity wysokiego pułapu (High Altitude Pseudo-Satellite, HAPS) Airbus Zephyr S.

Ultralekki Zephyr, który unosi się na wysokości około dwudziestu kilometrów, może zapewniać dozór lub łączność nad wybranym obszarem lądu lub morza przez wiele tygodni bez potrzeby lądowania. Nie ujawniono, do jakich dokładnie celów brytyjski resort obrony będzie używać swoich HAPS-ów. Zephyr S zostanie dostarczony do testów w locie latem 2017 roku.

Najnowszy Zephyr S, latający ponad zjawiskami atmosferycznymi i ruchem cywilnym, ma skrzydła o rozpiętości dwudziestu pięciu metrów, jest o trzydzieści procent lżejszy i przenosi o pięćdziesiąt procent więcej akumulatorów niż jego poprzednik. Dzięki temu może zabierać na pokład cięższe ładunki do celów dozoru i komunikacji. Został zaprojektowany tak, aby mógł pozostawać w powietrzu ponad miesiąc.

Zephyrów można używać nie tylko do celów wojskowych, ale również w misjach humanitarnych i rolnictwie precyzyjnym, do monitorowania środowiska naturalnego i bezpieczeństwa, a także do zapewniania łączności internetowej w regionach ze słabym zasięgiem sieci.

(informacja prasowa Airbusa)