Brytyjskie ministerstwo obrony oficjalnie potwierdziło, że prowadzi z Boeingiem rozmowy na temat zakupu samolotów wczesnego ostrzegania E-7A Wedgetail. Jednocześnie minister obrony Gavin Williamson powiedział, że toczy się dyskusja z Australią na temat współpracy przy użytkowaniu tych samolotów.

Williamson wyjaśnił, że ministerstwo przeprowadziło analizę rynku, która wykazała, że potencjalne zamówienie E-7A będzie dla Wielkiej Brytanii opcją najlepszą finansowo, a ponadto otwiera nowe możliwości zacieśnienia współpracy obronnej z bliskim sojusznikiem, jakim jest Australia. Williamson określił E-7 jako wspaniały samolot do rozpoznania pola walki, który udowodnił swoje możliwości w Iraku i Syrii.

Jednocześnie w wydanym oświadczeniu ministerstwo podkreśliło, że przed podjęciem ostatecznej decyzji będą się jeszcze toczyły negocjacje w sprawie udziału brytyjskiego przemysłu. Może on zostać zaangażowany w przerabianie cywilnych Boeingów 737 na wersję wojskową i do późniejszego serwisowania samolotów. Jednym z potencjalnych beneficjentów jest Marshall Aerospace and Defence Group, która teraz dostarcza pewne elementy do Poseidonów, również zbudowanych na bazie Boeinga 737.

Ewentualny zakup E-7 odbędzie się na zasadach komercyjnych bezpośrednio od Boeinga bez pośrednictwa rządu amerykańskiego i programu Foreign Military Sales. Ministerstwo nie ujawniło ani planowanej liczby samolotów, ani sumy przeznaczonej na ich zakup. Według specjalistów, żeby zastąpić wykorzystywane obecnie E-3D, Wielka Brytania powinna kupić co najmniej sześć samolotów, które razem powinny kosztować około 2,6 miliarda dolarów.

Jeśli chodzi o sojusz z Australią, nasilenie wzajemnych kontaktów ma związek z Brexitem i koniecznością szukania przez Wielką Brytanię innych niż Unia Europejska partnerów handlowych. Przejawem tego jest nie tylko sprawa E-7, ale również zakup przez Australię brytyjskich fregat między innymi w zamian za obietnicę zakupu przez Wielką Brytanię australijskich wozów bojowych. Kilkunastoosobowy brytyjski personel od kilku miesięcy szkoli się już na australijskich E-7.

Zobacz też: Wielka Brytania odebrała ostatniego Airseekera

(defensenews.com)

CPL Brenton Kwaterski / Commonwealth of Australia, Department of Defence