Brytyjskie wojska lotnicze otrzymały trzeci samolot zwiadowczy RC-135V/W Airseeker (Rivet Joint). Komunikat podało 28 września przedsiębiorstwo L3 Technologies, które dokonało konwersji samolotów do konfiguracji docelowej.

Trzeci i ostatni Airseeker, numer ZZ666, prawdopodobnie przyleciał do RAF Waddington w Lincolnshire już kilka miesięcy temu. Pierwszą maszynę (ZZ664) dostarczono w roku 2013, a drugą (ZZ665) – w 2015. Airseekery zajęły w RAF-ie miejsce wycofanych już wcześniej samolotów rozpoznania elektronicznego Nimrod R1.

Zakup samolotów w ramach programu Airseeker kosztował Brytyjczyków miliard dolarów. Stanowią one wprawdzie wyłączną wartość Londynu, lecz działają w ramach łączonego amerykańsko-brytyjskiego zespołu zarządzanego z placówki L3 Technologies w Teksasie i dysponującego flotą dwudziestu maszyn.

Rivet Joint to samolot przeznaczony do realizowania szerokiego wachlarza zadań z zakresu wywiadu, inwigilacji i rozpoznania (ISR). Brytyjskie maszyny powstały na bazie samolotów cystern KC-135R.

Zobacz też: Royal Navy i okręty podwodne przyszłości

(l3t.com, janes.com)

Sgt Si Pugsley, RAF / MoD / Crown copyright 2016