Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace poinformował 5 listopada zawarciu umowy na dostawę 508 kołowych transporterów piechoty GTK Boxer. Dla brytyjskich wojsk lądowych kontrakt realizować będzie spółka joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL). Wartość umowy określono na 2,8 miliarda funtów (niemal 13,8 miliarda złotych).

Pierwsze pojazdy trafią do odbiorcy w 2023 roku. Okazuje się jednak, iż to może być jedynie wstęp do dalszych zamówień, gdyż Londyn szacuje potrzeby British Army nawet na 1500 Boxerów. Pojazdy z pierwszej transzy – w wariantach transportera piechoty, ewakuacji medycznej, dowodzenia i pojazdów specjalistycznych pod zabudowę – trafią do brygad uderzeniowych brytyjskich wojsk lądowych.

Pojazdy zjeżdżać będą z dwóch linii produkcyjnych: w Telfordzie i Stockporcie. Pierwszy Boxer w wersji dowodzenia zostanie ukończony w lutym 2023 roku, w wersji bazowej – w listopadzie 2022 roku. Ocenia się, że brytyjskie zamówienie pozwoli na utworzenie ponad 1000 nowych miejsc pracy i udział siedemdziesięciu dwóch podmiotów gospodarczych zaangażowanych w produkcję. Komponenty dostarczać będą między innymi walijskie przedsiębiorstwo Qioptiq, odpowiedzialne za optoelektronikę, Thales UK w Glasgow zapewniające podsystemy czujników i Pearsons Engineering w Newcastle, które zajmie się montażem i integracją. Nadzór sprawować będzie konsorcjum Armoured Vehicle Technology (ARTEC).

Media rozpisują się, że kontrakt podpisano już teraz z konieczności przed zaplanowanymi na 12 grudnia przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Sześć tygodni przez wyborami rząd kontynuuje pracę, ale nie w pełnym zakresie, gdyż nie może podejmować decyzji, które mogłyby wpłynąć na wynik wyborów (tak zwany okres purdah). Ponadto umowę ogłoszono przed wyborami, licząc na to, że nowo wybrany rząd nie zmieni decyzji i utrzyma kontrakt w mocy. Zauważono, że umowę należało szybko sfinalizować, jej atrakcyjność była bowiem oczywista. Obecna oferta wygasała 31 grudnia 2019 roku.

Wielka Brytania wróciła do programu pozyskania przyszłego bojowego wozu piechoty (Mechanised Infantry Vehicle, MIV) pod koniec 2015 roku. W marcu 2018 roku planowano, że brygady uderzeniowe otrzymają 800 pojazdów, ale cztery miesiące później brytyjski resort obrony zdecydował, że zamówi od 400 do 600 sztuk. Obecnie zamówiono 500 Boxerów, więc w perspektywie British Army otrzyma nawet 1500 pojazdów.

Boxery zastąpią 400 minoodpornych transporterów piechoty Mastiff PPV, które zamówiono w ramach pilnej potrzeby operacyjnej w listopadzie 2008 roku. Londyn potrzebował pojazdów, aby umożliwić działanie żołnierzom na misjach w Afganistanie i Iraku. Boxery stanowić będą uzupełnienie różnych wariantów bojowych wozów piechoty Ajax.

Zobacz też: Wolna modernizacja brytyjskich wojsk pancernych

(army-technology.com, esut.de, defensenews.com)

Rheinmetall Defence