W ubiegłą środę w petersburskiej Stoczni Admiralicji odbyła się uroczystość przekazania rosyjskiej marynarce wojennej okrętu podwodnego Wielikij Nowgorod, piątej konwencjonalnej jednostki projektu 636.3 Warszawianka. W uroczystości udział wzięli dyrektor generalny stoczni Aleksander Buzakow i zastępca głównodowodzącego rosyjskiej marynarki wojennej Aleksander Fedotenkow.

Na kiosku okrętu załopotała flaga Świętego Andrzeja, symbol Wojenno-Morskogo Fłota, co oznacza formalne przyjęcie w skład Floty Czarnomorskiej. Buzakow i Fedotenkow jednomyślnie stwierdzili, że w jest duże prawdopodobieństw przekazania szóstego okrętu tego projektu do końca bieżącego roku.

We wrześniu na Army 2016 International Military-Technical Forum rosyjska marynarka wojenna zdecydowała się zamówić sześć Warszawianek dla Floty Oceanu Spokojnego. Zamówienie ma zostać zrealizowane w latach 2018-2021. Obecnie w służbie znajdują się cztery okręty projektu 636, wszystkie we Flocie Czarnomorskiej. Noworossijsk i Rostow-na-Donu zostały przyjęte odpowiednio w sierpniu i grudniu 2014 roku, zaś Starij Oskoł i Krasnodar w lipcu i listopadzie ubiegłego roku. Szósty okręt projektu 636.3 – Kołpino – trafi do rosyjskiej marynarki już w grudniu.

Zobacz też: Rostow-na-Donu ostrzelał cele w Syrii?

(admship.ru; na zdjęciu okręt podwodny Wielikij Nowgorod, materiały prasowe Admirałtiejskije Werfi)

materiały prasowe Admirałtiejskije Werfi