Departament Informacji i Komunikacji Masowej Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej poinformował o kolejnym ataku rakietowym wymierzonym w terytorium Syrii. W piątek 22 września o godzinie 10.11 czasu lokalnego załoga okrętu podwodnego Wielikij Nowgorod projektu 636.3 Warszawianka ostrzelała cele położone w syryjskiej prowincji Idlib.

Pozostający w zanurzeniu okręt wystrzelił salwę czterech pocisków manewrujących 3M-14 Kalibr-PŁ. Celami były składy uzbrojenia, zgrupowania siły żywej na posterunkach, obozy szkoleniowe i sprzęt wojskowy należący do bojowników organizacji Dżabhat an-Nusra (Front Obrony Ludności Lewantu). Rosjanie potwierdzili, że osiągnięto zamierzone cele ataku.

Był to odwet za wcześniejszą akcję terrorystów, którzy wspierani przez czołgi i bojowe wozy piechoty, zaatakowali pozycje syryjskiej armii rządowej. Przebili się na głębokość dwunastu kilometrów i otoczyli posterunki obserwacyjne rosyjskiej policji wojskowej pod Hamą.

Od października 2015 roku w kierunku Syrii wystrzelono już siedemdziesiąt osiem Kalibrów. Większość z nich – czterdzieści cztery pociski 3M-14T – odpaliły okręty Floty Kaspijskiej w październiku i listopadzie 2015 roku. W grudniu 2015 roku okręt podwodny Rostow-na-Donu wystrzelił cztery pociski 3M-14 Kalibr-PŁ ze wschodniej części Morza Śródziemnego. W sierpniu 2016 roku dwa okręty projektu projektu 21631 – Sierpuchow i Zielonyj Doł – dokonały kolejnego ataku.

Trzy miesiące później załoga Admirała Grigorowicza wystrzeliła co najmniej trzy pociski. 30 maja 2017 roku z fregaty rakietowej Admirał Essen i okrętu podwodnego Krasnodar odpalono cztery kolejne Kalibry przeciwko pozycjom bojowników Da’isz w pobliżu Palmyry. Niespełna miesiąc później Admirał Grigorowicz, Admirał Essen i Krasnodar wystrzeliły sześć pocisków manewrujących. We wrześniu Admirał Essen i okręty podwodne – Wielikij Nowgorod i Kołpino odpaliły siedem pocisków.

Wielikij Nowgorod należy do sił podwodnych Floty Czarnomorskiej, ale obecnie oddelegowany jest to grupy zadaniowej przebywającej na Morzu Śródziemnym.

Zobacz też: Irański atak rakietowy na Da’isz

(navyrecognition.com)

materiały prasowe Admirałtiejskije Werfi