Tajwan prowadzi intensywne prace nad rozwojem artylerii rakietowej. Udało już się opracować pocisk o zasięgu stu kilometrów, trwają też prace nad odpowiednikiem amerykańskiego systemu ATACMS.

Nowe pociski powstają z myślą o systemie Thunderbolt-2000 (RT-2000). Do tej pory opracowano całą rodzinę niekierowanych pocisków rakietowych o kalibrach 114, 180 i 227 milimetrów oraz zasięgu odpowiednio 15, 30 i 45 kilometrów. Pociski są transportowane w pakietach, co umożliwia szybkie przeładowanie i dostosowanie RT-2000 do sytuacji na polu bitwy.

Pocisk o zasięgu 100 kilometrów ma być transportowany w pakietach zawierających cztery wyrzutnie. Rakieta przenosi głowicę z amunicją kasetową. Takie parametry wpisują się w „Całościową Koncepcję Obrony”, zakładającą intensywne wykorzystanie artylerii i pocisków manewrujących w atakach na chińskie siły inwazyjne.

Rozpoczęto także prace nad odpowiednikiem ATACMS-a, aczkolwiek pozostają one na wczesnym etapie. Na tę chwilę wiadomo jedynie, że pocisk ma mieć zasięg 200 kilometrów. Przy rozmieszczeniu na wyspach Kinmen i Mazu umożliwi to zwalczanie większości chińskich systemów rakietowych zagrażających Tajwanowi.

Zobacz też: Tajwan rozbudowuje potencjał odstraszania

(upmedia.mg)

玄史生, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unporte