Japoński rząd przygotował pakiet ustaw łagodzących restrykcyjne prawodawstwo dotyczące używania broni przez Japońskie Siły Samoobrony (JSDF). Nowe przepisy powstały głównie z myślą o udziale w misjach zagranicznych.

Dotychczasowe regulacje zezwalały siłom zbrojnym na transport swoimi środkami jedynie obywateli Japonii. Obecnie w trakcie misji zagranicznych pojazdów JSDF będzie można używać do transportu wszystkich ludzi, którzy znajdą się w zagrożeniu. Powiększono również repertuar uzbrojenia, którego będą mogli używać wojskowi. Dotychczasowe przepisy z roku 1999 zezwalały na użycie w misjach poza granicami kraju tylko pistoletów, indywidualnej broni długiej i karabinów maszynowych. Możliwości użycia nawet tego uzbrojenia były tak ograniczone, że japoński kontyngent w Iraku musiał być ochraniany przez inne wojska stacjonujące w brytyjskiej strefie okupacyjnej. Nowe przepisy mają zezwalać na użycie każdego „potrzebnego i właściwego” uzbrojenia. Zdaniem japońskich komentatorów pozwoli to na stosowanie dział bezodrzutowych do odparcia ataków terrorystycznych.

Gabinet premiera Abe chce, żeby nowe przepisy stale obowiązywały tylko jednostki stacjonujące na terenie kraju – w wypadku misji zagranicznych każdorazowo będzie potrzebna zgoda parlamentu. Zmiana dotychczasowych regulacji jest już niemal pewna, rząd może liczyć na pełne poparcie rządzącej koalicji LDP–Nowe Komeito. Odpowiednie głosowania powinny się odbyć do końca miesiąca.

(japantimes.co.jp)