Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej, znana szerzej jako Rosatom, opracowuje reaktor czwartej generacji dla okrętów podwodnych typów Boriej i Jasień. Nowy napęd ma cechować się bardzo wysoką żywotnością, pozwalającą na pracę przez całą służbę okrętu bez potrzeby wymiany paliwa.

W wywiadzie dla RIA Nowosti admirał Wiaczesław Popow zauważył, że reaktory, które nie wymagają uzupełniania paliwa, mają bardzo duży wpływ na gotowość bojową okrętów. Proces wymiany paliwa oznacza wycofanie jednostki z użycia na ponad miesiąc i musi być wykonywany, w zależności od okrętu, co pięć do dziesięciu lat.

Równie pozytywnie o prowadzonych pracach wypowiedział się były dowódca Floty Bałtyckiej Władimir Wałujew, który określił nowe siłownie jako marzenie podwodników. Dodał także, iż brak potrzeby uzupełniania paliwa jest także dużo korzystniejsze ekonomiczne bez uszczerbku dla walorów bojowych jednostki.

Główną jednostką rozwojową nowych reaktorów jądrowych jest OKBM imienia I.I. Afrikantowa. Jest to główny dostawca siłowni dla okrętów podwodnych produkowanych w Rosji.

Zobacz też: Więcej informacji o okrętach podwodnych typu Chaski

(ria.ru)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International