Marynarka wojenna Izraela wyciągnęła wnioski z rosnącego zagrożenia rakietowego ze strony Hezbollahu i planuje wzmocnić obronę powietrzną morskich zasobów Izraela, a także samych okrętów. Jeden z oficerów marynarki izraelskiej poinformował, że na wysunięcie propozycji zmian największy wpływ miała w szczególności wzrastająca liczba wyrzutni pocisków rakietowych BM-21 Grad kalibru 122 milimetry i pocisków dalekiego zasięgu, których posiadaczem ma być libańska Partia Boga.

W konsekwencji Tel Awiw zwrócił się do ThyssenKrupp Marine Systems, która odpowiedzialna jest za budowę najnowszych korwet typu Sa’ar 6 dla izraelskiej marynarki wojennej, aby dokonała odpowiednich zmian w projekcie. Głównym zamysłem jest wygospodarowanie miejsca na dwukrotnie większą liczbę wyrzutni pocisków systemu C-Dome niż to było pierwotnie zakładano.

Każda z czterech korwet typu Sa’ar 6 będzie dysponować dwiema wyrzutniami morskiej wersji Żelaznej Kopuły, każda z nich zaś będzie uzbrojona w dwadzieścia pocisków przechwytujących Tamir. Będą one chronić przed niedrogimi pociskami, wystrzeliwanymi z nabrzeża, ale jednocześnie mającymi potencjalne zdolności niszczycielskie. Uzupełniać się będą z przeciwlotniczym Barakiem-8, który jest przeznaczony do ochrony okrętów i infrastruktury nabrzeżnej przed bardziej zaawansowanymi zagrożeniami, na przykład naddźwiękowymi pociskami przeciwokrętowymi P-800 Jachont.

Decyzja o dodaniu kolejnej wyrzutni C-Dome z pewnością nieco opóźni dostawę pierwszej korwety typu Sa’ar 6. Pierwszy okręt miał być gotowy przed końcem 2019 lub na samym początku roku 2020, z tym że byłby bez systemów bojowych, w tym uzbrojenia. Kolejne miałyby pojawiać się w sześciomiesięcznych odstępach. W każdym przypadku instalacja potrzebnych systemów na okrętach potrwałaby około 6 miesięcy. Potem okręty potrzebowałyby na osiągnięcie gotowości operacyjnej od ośmiu miesięcy do jednego roku.

Izraelska marynarka wojenna chce zminimalizować ryzyko opóźnień i już teraz korzysta z tak zwanego okrętu testowego, którym jest korweta Lahaw typu Sa’ar 5. Od ponad roku współpracuje z Eltą i Rafaelem, testując radar EL/M-2084 Adir i wyrzutnie systemu C-Dome. W maju bieżącego roku przeprowadzono udaną próbę odpalenia w kierunku wystrzelonych ze strefy nabrzeżnej „wrogich” pocisków krótkiego zasięgu.

Do początku 2018 roku planuje się również wdrożenie systemu przeciwlotniczego Baraka-8 na korwecie Lahaw.

Zobacz też: Iron Dome trafi do Azerbejdżanu

(defensenews.com)

materiały prasowe Rafaela