Wicedyrektor rosyjskiej Federalnej Służby Współpracy Wojskowej i Technicznej Władimir Drożżow poinformował o prowadzonych z Indiami rozmowach o dostawie dodatkowych osiemnastu myśliwców Su-30MKI. Samoloty miałyby zostać zmontowane w zakładach Hindustan Aeronautics Ltd. z części dostarczonych z Rosji.

Indie prowadzą rozmowy w sprawie pozyskania dodatkowych Su-30MKI od początku roku. W styczniu zapadła decyzja o zakupie ośmiu myśliwców, zaś już w lutym dziennik Kommiersant informował o rozmowach w sprawie zakupu osiemnastu maszyn. Wypowiedź Drożżowa jest potwierdzeniem doniesień gazety.

Nowe Su-30MKI mają być od razu zintegrowane z pociskami manewrującymi BrahMos. Zakup jest prawdopodobnie realizowany w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Indyjskie lotnictwo od dłuższego czasu narzeka na spadek swojej liczebności. Aktualne plany zakładają, że w latach 2020–2021 w służbie będzie trzynaście eskadr wyposażonych w 272 Su-30MKI. Zakup dodatkowych myśliwców pozwoli na wystawienie jeszcze jednej eskadry.

Zobacz też: Indie zintegrują Su-30MKI z bombami Spice

(janes.com, thediplomat.com)

Irkut