Według tajwańskich mediów tamtejsze ministerstwo obrony ma zwiększyć fundusze na modernizację posiadanych myśliwców F-16. Dodatkowe fundusze mają zostać przeznaczone na dozbrojenie samolotów i poprawę bezpieczeństwa ich eksploatacji.

W styczniu 2017 roku ruszyła modernizacja wszystkich 143 tajwańskich F-16A/B do standardu F-16V. Rocznie modernizowanych ma być od 25 do 28 myśliwców, a cały program ma zostać zakończony w roku 2023. Do tej pory na modernizację zaplanowano 4,21 miliarda dolarów, ale ministerstwo obrony chce zwiększyć tą kwotę o 340 milionów dolarów. Niemniej łączny koszt programu prowadzonego przez Lockheeda Martina we współpracy tajwańskim AIDC w zakładach w Taichungu jest szacowany na 5,1 miliarda dolarów.

Dodatkowe fundusze mają posłużyć do zakupu większej liczby pocisków powietrze–powietrze średniego zasięgu. Tajwańskie lotnictwo posiada w zapasach jedynie nieco ponad 300 pocisków AIM-120 AMRAAM, co daje mało imponujący i dalece niewystarczający w wypadku konfrontacji z Chinami przydział dwóch pocisków na samolot. W planach ma być zakup dodatkowych AMRAAM-ów i rodzimych pocisków TC-2.

Druga część dodatkowych funduszy ma zostać przeznaczona na instalację nowego systemu unikania kolizji. Jest to pokłosie katastrofy F-16A w czerwcu tego roku.

Zobacz też: Tajwan negocjuje zakup F-35

(taiwannews.com.tw, thediplomat.com)

Alan Wilson, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic