Dwa dni temu informowaliśmy, że US Air Force po raz pierwszy przebazowały do Europy kontyngent samolotów wielozadaniowych F-35A. Jest to pierwsze operacyjne rozmieszczenie tych samolotów poza Stanami Zjednoczonymi. Wcześniej F-35 przebazowano do Japonii, ale były to samoloty w wersji B.

Myśliwce, które pojawiły się w RAF Lakenheath w Wielkiej Brytanii, należą do dwóch jednostek: 43. Eskadry Myśliwskiej 388. Skrzydła Myśliwskiego i 466. Eskadry Myśliwskiej 419. Skrzydła Myśliwskiego z bazy Hill w Utah. Są to te same jednostki, które jako pierwsze uczestniczyły z F-35A w ćwiczeniach Red Flag.

F-35 przybyłe do Anglii mają numery 14-5094, 14-5096, 14-5097, 14-5102, 14-5098 i 14-5072. W ramach Inicjatywy Zabezpieczenia Europy przez kilka następnych tygodni będą uczestniczyły we wspólnych ćwiczeniach z innymi samolotami z sojuszniczych sił powietrznych.

– Goszczenie pierwszego treningowego przebazowania tych samolotów to wielka okazja dla USAF Europe i NATO-wskich sojuszników. W chwili wprowadzania przez nas i naszych sojuszników tego samolotu do uzbrojenia wspólny trening jest bardzo ważny by stworzyć zgrany zespół zdolny do obrony suwerenności sojuszników – powiedział generał Tod D. Wolters, dowódca amerykańskiego lotnictwa w Europie i Afryce.

Żeby w maksymalnym stopniu wykorzystać obecność w Europie, samoloty będą operowały nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale pojawią się także w innych krajach, żeby zacieśniać partnerstwo z sojusznikami i jak najlepiej nauczyć się prowadzenia działań w zróżnicowanych warunkach każdego z sojuszników.

Przebazowanie F-35 nie byłoby możliwe bez wsparcia samolotów Air Mobility Command, zwłaszcza latających cystern z 100. Skrzydła Tankowania Powietrznego z brytyjskiej bazy RAF Mildenhall. W czasie wielu tankowań F-35 pobrały nad Atlantykiem ponad 180 ton paliwa. Personel i wyposażenie naziemne do obsługi samolotów przetransportowano samolotami C-5 Galaxy i C-17 Globemaster III.

(af.mil)

U.S. Air Force / Tech. Sgt. Matthew Plew