Federalny Urząd do spraw Wyposażenia Bundeswehry (BAAINBw) i koncern Krauss-Maffei Wegmann podpisały umowę na dostawę kolejnych mostów towarzyszących Leguan na podwoziu czołgu podstawowego Leopard 2. Kontrakt został zaakceptowany przez Bundestag już na początku lipca tego roku, ale na przeszkodzie szybszemu podpisaniu stanęło wydłużenie procedur związane z pandemią COVID-19.

Warta 280 milionów euro umowa obejmuje oprócz dwudziestu czterech Leguanów także symulatory szkoleniowe, wyposażenie dodatkowe i ciężarówki RMMV HX2 z naczepami niskopodwoziowymi. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2023–2028.

Jest to drugi kontrakt na Leguany dla Bundeswehry w ostatnich latach. W roku 2016 Niemcy wspólnie z Holandią zamówiły łącznie piętnaście mostów towarzyszących tego typu. Holandia zamówiła osiem Leguanów, Niemcy – siedem. Dostawy mają zostać zakończone w 2021 roku. Kolejnych siedem Leguanów w grudniu ubiegłego roku zamówiła Dania.

Mosty towarzyszące zamawiane są z myślą o działaniach na wschodniej flance NATO. W Niemczech przygotowania są prowadzone zwłaszcza z myślą o zaplanowanym na rok 2023 objęciem rotacyjnego dowództwa sił natychmiastowego reagowania NATO Very High Joint Readiness Task Force.

Zobacz też: Holandia zmodernizuje 21 Bergepanzerów

(esut.de, hardthoehenkurier.de)

Luhai Wong, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic