5 września, w dzień poprzedzający rozpoczęcie XXX edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, Huta Stalowa Wola i Agencja Uzbrojenia zawarły kontrakt na dostawę dla Wojska Polskiego wybranych komponentów dwóch kolejnych dywizjonowych modułów ogniowych Regina wyposażonych w armatohaubice samobieżne Krab kalibru 155 milimetrów. Dokument podpisano w obecności szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Zgodnie postanowieniami umowy Huta Stalowa Wola wyprodukuje i dostarczy Siłom Zbrojnym czterdzieści osiem AHS Krab i sprzęt towarzyszący, w tym osiemnaście wozów dowodzenia i cztery dowódczo-sztabowe, dwanaście wozów amunicyjnych i dwa warsztaty remontów uzbrojenia dla dwóch DMO Regina.Wozy dowodzenia i dowódczo-sztabowe posadowione będą na gąsienicowych podwoziach LPG, zaś amunicyjne i warsztaty remontów uzbrojenia – odpowiednio na podwoziu ciężarówki Jelcz P882.53 i Jelcz P662D.35. Kontrakt zostanie zrealizowany w latach 2025–2027, jego wartość to ponad 3,8 miliarda złotych. Kwota obejmuje również pakiety szkoleniowy i logistyczny.

– Kolejne znaczące zamówienie na dostawy wybranych elementów DMO Regina to najlepsza odpowiedź na wszelkie pytania, które padają w ostatnim czasie w kontekście Huty Stalowa Wola – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ. – Dzisiejszy kontrakt to kolejne potwierdzenie naszych kompetencji, kunsztu naszych technologów oraz potencjału, jaki drzemie w krajowym przemyśle zbrojeniowym. Mogę obiecać, że to nie jest nasze ostatnie słowo w tym temacie.

– Konsekwentnie rozwijamy nasze zdolności produkcyjne, co pozwala na oferowanie naszym klientom coraz szerszej oferty produktowej – podkreślił Jan Szwedo, prezes zarządu HSW. – Armatohaubice Krab, moździerze Rak, systemy wieżowe ZSSW-30 czy niszczyciele czołgów to rozwiązania, którymi już dziś zajmuje się nasza produkcja. Kolejnym krokiem dla naszej spółki jest Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk, który już niedługo pojawi się w Siłach Zbrojnych.

Obecnie HSW realizuje kontrakt z 14 grudnia 2016 roku w sprawie zakupu czterech dywizjonowych modułów ogniowych liczących ogółem dziewięćdziesiąt sześć Krabów. Umowę zawarto w ramach programu operacyjnego Modernizacja Wojsk Rakietowych i Artylerii. Zgodnie z harmonogramem wszystkie pojazdy mają trafić do rąk polskich artylerzystów w 2024 roku. 16 grudnia 2020 podpisano aneks do umowy. Jeszcze wcześniej – 12 maja 2008 roku – sygnowano umowę wdrożeniową, na której podstawie pierwszy DMO Regina dostarczono do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w 2017 roku.

(PGZ)

Haubice samobieżne Krab są głównym uzbrojeniem pułków artylerii Wojsk Lądowych. Służą w 11. Mazurskim Pułku Artylerii z Węgorzewa (16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka), 5. Lubuskim Pułku Artylerii z Sulechowa (12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana), 23. Śląskim Pułku Artylerii z Bolesławca (11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej) i 14. Dywizjonie Artylerii Samobieżnej z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Z uzbrojenia wypierają haubice samobieżnych 2S1 Goździk kalibru 122 milimetry.Łącznie do tej pory do Wojska Polskiego trafiło osiemdziesiąt Krabów, a dodatkowe 90 pozostaje zamówione. Kraby z polskich zapasów trafiły również w ręce ukraińskich artylerzystów. Warszawa przekazała na wojnę z Rosją co najmniej osiemnaście sztuk (wraz z pojazdami dowodzenia), liczbę pozwalającą na sformowanie dywizjonu. Kijów zakupił dodatkowo pięćdziesiąt cztery Kraby dla kolejnych trzech dywizjonów.

W kontekście podpisanej dzisiaj umowy należy przypomnieć, że 26 sierpnia sygnowano kontrakt o wartości około 13,9 miliarda złotych, w której myśl Hanwha Defense dostarczy 212 haubic samobieżnych K9A1 Thunder w latach 2022–2026. Umowa nie określiła jednak typów wozów towarzyszących w ramach dywizjonów uzbrojonych w południowokoreańskie wozy. Wybór dostawcy ma zapaść w ciągu kliku miesięcy. Biorąc pod uwagę te dwie umowy, powstanie ogółem siedem DMO Regina na bazie Krabów i osiem DMO, w których trzonem będą K9A1. Dzięki temu do końca 2027 roku przezbrojeniu ulegnie piętnaście dywizjonów.

Zobacz też: Morana – czeska bogini zaprezentowana na Eurosatory 2022

PGZ