W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zestrzeleniu irańskiego drona przez pakistański myśliwiec JF-17. Sprawa ma szerszy kontekst, wpisujący się w coraz bardziej niestabilną sytuację w regionie Zatoki Perskiej.

Według pakistańskich komunikatów JF-17 zniszczył cel za pomocą chińskiego pocisku powietrze–powietrze krótkiego zasięgu PL-5EII. Ciągle nie wiadomo, jakiego typu była zestrzelona maszyna, jednak zdaniem dziennika Daily Pakistan należała ona do Korpusu Strażników Rewolucji. Kilka godzin później kolejny irański dron został strącony nad Syrią. Należące do Korpusu Strażników Rewolucji bezzałogowce są bardzo aktywne nad terytoriami sąsiadów Iranu, a od marca bieżącego roku szczególnie nad Pakistanem.

Może to mieć związek z niestabilną sytuacją po obu stronach granicy irańsko-pakistańskiej. Dwa miesiące temu w ataku terrorystycznym w Mirdżawe zginęło dziesięciu irańskich strażników granicznych. Teheran oskarża o zamach grupę Dżaisz al Adl, operującą z terenu Pakistanu. W Islamabadzie jako sprawców sprawców wskazuje się irańskich dysydentów

Lista wzajemnych żali jest długa. Iran traktuje Pakistan jako potencjalnego wroga z racji bliskich stosunków sąsiada z Arabią Saudyjską. Wszelkie grupy przeprowadzające zamachy na terenie kraju są przez władze wiązane z Pakistanem. Z kolei według Islamabadu Teheran udziela wsparcia i schronienia wszelkim grupom radykałów i separatystów walczących w zachodnim Pakistanie i Afganistanie, a także rekrutuje Pakistańczyków do walki w Syrii po stronie sił rządowych. Iran ma także umożliwiać indyjskiemu wywiadowi prowadzenie z portu Czabahar operacji wymierzonych w Pakistan.

Daily Pakistan sugeruje, że duża aktywność Korpusu Strażników Rewolucji może być związana z wewnętrznymi walkami o władzę. Prezydent Hasan Rouhani i minister spraw zagranicznych Dżawad Zarif mają dążyć do ograniczenia wpływów organizacji stanowiącej państwo w państwie.

Zobacz też: Niespokojnie w Beludżystanie

(dailypakistan.com.pk)

Asuspine, GNU Free Documentation License, Version 1.2