IHS Jane’s udało się zdobyć więcej informacji na temat systemu kierowania ogniem czołgu T-90MS. Poszczególne elementy systemu są znane już od dawna, jednak brytyjska agencja zdołała dotrzeć do interesujących danych, rzucających dodatkowe światło na rozwój rosyjskiej broni pancernej.

T-90MS powstał w ramach projektu badawczo rozwojowego Poryw-2, którego celem było zwiększenie głównych parametrów czołgu i jego przeżywalności na polu walki. Rezultaty prac nie spotkały się z zainteresowaniem rosyjskich wojskowych, przez co program był kontynuowany na potrzeby wersji eksportowej.

Nie oznaczało to jednak porzucenia w Rosji planów modernizacji posiadanych T-90 i T-90A. Wiele rozwiązań opracowanych w ramach Poryw-2 wykorzystano w kolejnym projekcie, oznaczonym Poryw-3. Efektem dalszych prac jest T-90M, którego dostawy mają ruszyć w 2018. Oba czołgi mają wiele wspólnych elementów, zwłaszcza w systemie kierowania ogniem, dlatego każda dodatkowa informacja o T-90MS rzuca więcej światła na T-90M.

W obu wozach zastosowano nowoczesny system kierowania ogniem Kalina o otwartej architekturze. Jego główne elementy to komputer balistyczny 1W528-2, wielokanałowy celownik działonowego Sosna-U oraz panoramiczny przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy Sokolinyj Głaz. Zgodnie z najnowszymi trendami wprowadzono wymianę informacji między wszystkimi elementami systemu. Kalina jest także pierwszym rosyjskim systemem kierowania ogniem odbierającym obraz z kamer obserwacji dookólnej, znacznie zwiększające świadomość sytuacyjną załogi. T-90MS wyposażono w cztery takie kamery.

Sosna-U i Sokolinyj Głaz wykorzystują dalmierz laserowy o zasięgu 7500 metrów. Jak dowiedziało się Jane’s, laser zawiera matrycę „zagranicznego pochodzenia”. Nie udało się jednak ustalić, gdzie Rosjanie zdołali kupić takie urządzenia. Stwarza to szerokie pole do spekulacji w kontekście zachodniego embarga, chociaż równie interesujący wydaje się „trop chiński”.

T-90MS zanotował do tej pory tylko jeden, za to znaczny sukces eksportowy. Jesienią 2016 Indie zamówiły 464 czołgi typu. Wśród potencjalnych klientów wymienia się jeszcze Arabię Saudyjską i Kuwejt.

Zobacz też: Indie zwiększą siłę ognia czołgów T-90S

(janes.com)

Aleksey Kitaev, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported