Agencja ITAR-TASS, powołując się na źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym, podała nowe informacje na temat projektu atomowych niszczycieli typu Lider. Ministerstwo obrony Rosji wedle tych doniesień miało zaakceptować ogólną koncepcję nowych okrętów.

Informacje o nowym typie niszczycieli dla rosyjskiej marynarki wojennej, określanym jako projekt 21956 Lider, zaczęły pojawiać się na początku bieżącego roku. W połowie marca ujawniono niepotwierdzone informacje o próbie zainteresowania projektem Chin. Według ITAR-TASS ministerstwo obrony odrzuciło koncepcję niszczyciela napędzanego za pomocą turbin gazowych i postawiło na okręt o napędzie nuklearnym. Lidery mają być uzbrojone w morską wersję systemu S-500, aczkolwiek wcześniejsze doniesienia mówiły o systemie S-400F. Niezależnie od docelowego uzbrojenia okręty mają mieć możliwość zwalczania rakiet balistycznych. Do zwalczania celów nawodnych i lądowych ma służyć kombinacja pocisków przeciwokrętowych i manewrujących. W tym kontekście wymienia się systemy Oniks, Kalibr i Ch-101 lub ich wersje rozwojowe.

Obecne plany zakładają budowę dwunastu okrętów projektu 21956, które zastąpią niszczyciele typów Udałoj i Sowremiennyj. Prace projektowe mają zakończyć się w przyszłym roku, a wprowadzenia pierwszego Lidera do służby można się spodziewać nie wcześniej niż w latach 2023–2025.

(navyrecognition.com, fot, materiały prasowe stoczni Sewiernoje)