Do mediów przenika coraz więcej informacji na temat przyszłych rosyjskich okrętów podwodnych typu Chaski (od rasy psa husky). Pomijając wiarygodność części tych doniesień, wychodzi na to, że Rosjanie zdecydowali się na bardzo nowatorskie podejście do budowy okrętów i funkcjonowania podwodnej floty.

Opublikowane przez biuro konstrukcyjne Małachit z Sankt Petersburga informacje mówiły o dążeniu do ograniczenia kosztów budowy i eksploatacji oraz modułowości konstrukcji. Obecne koncepcje mają zakładać, że Chaski będzie platformą wyposażaną w moduły misyjne. Wspólne mają być układ napędowy, sprzęt samoobrony i stanowisko dowodzenia. Taka konstrukcja ma pozwolić na przystosowanie okrętu do wypełniania różnorodnych zadań w zależności od potrzeb. Tym samym pojedyncza jednostka będzie mogła być przekształcana w stoczni w nosiciela pocisków balistycznych lub manewrujących (jak widoczny na zdjęciu Tomsk projektu 949A) albo w okręt szturmowy.

Takie rozwiązanie ma również pozwolić na redukcję liczby załóg. Jako że wszystkie jednostki nigdy nie są w linii, w Rosji ma być rozważany nowy model służby, w którym sześć załóg obsługiwałoby osiem okrętów. Wysoki stopień automatyzacji ma także pozwolić na redukcję liczebności załogi.

Wyporność Chaski ma wynieść około 12 tysięcy ton. W szerokim stopniu mają zostać wykorzystane stopy tytanu. Takie rozwiązanie ma umożliwić schodzenie na głębokość nawet jednego kilometra, ale także wydłużyć czas eksploatacji. Rosjanie planują także nowe podejście do wyciszenia jednostek. Dotychczasowe powłoki oparte na gumie mają zostać zastąpione wykonanymi z materiałów kompozytowych.

Odnośnie uzbrojenia od samego początku wymieniane są pociski hipersoniczne 3M22 Cyrkon i bezzałogowce. Z czasem zaczęto mówić o pociskach systemów Kalibr i Oniks, międzykontynentalnych pociskach balistycznych nowej generacji oraz bardziej konwencjonalnych minach i torpedach. W planach jest także opracowanie nowych wyrzutni, umożliwiających odpalanie uzbrojenia z głębokości do jednego kilometra.

Zobacz też: Rosja porzuciła plany budowy Boriejów-B

(navyrecognition.com)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International