Japońska Agencja Zakupów, Technologii i Logistyki (ATLA) ujawniła więcej informacji o programie rozwoju broni hipersonicznej i związanych z nią planach na najbliższą przyszłość. Okazuje się, że w Japonii prowadzone są prace nad dwoma typami pocisków tej klasy.

Na przełomie lutego i marca ministerstwo obrony przedstawiło dwustopniowy pocisk HGVP (Hyper Velocity Gliding Projectile). Pierwszy stopień napędzany silnikiem rakietowym na stały materiał pędny wynosi na odpowiednią wysokość część bojową pozbawioną napędu, która po oddzieleniu się kontynuuje lot ślizgowy.

Docelowo mają powstać dwie wersje HGVP – do zwalczania celów lądowych i nawodnych. Według ATLA ta pierwsza ma zostać wyposażona w głowicę z ładunkiem formowanym wybuchowo. Takie rozwiązanie ma pozwolić na skuteczne zwalczanie celów powierzchniowych. Wersja przeciwokrętowa ma otrzymać głowicę penetrującą, przeznaczoną do przebijania pokładów lotniskowców.

Trwają również prace nad systemem naprowadzania. W pierwszej fazie lotu obie wersje HGVP mają korzystać z nawigacji satelitarnej i wewnętrznego systemu nawigacji bezwładnościowej. Ażeby zyskać w tym zakresie niezależność od USA, Tokio planuje w najbliższych latach umieścić na orbicie konstelację siedmiu satelitów pracujących tylko na potrzeby Sił Samoobrony. Wsparciem dla systemu satelitarnego mają być drony, takie jak RQ-4 Global Hawk.

Koncepcja wykorzystania japońskich pocisków hipersonicznych.
ATLA

Trwają natomiast dyskusje nad systemem naprowadzania wersji przeciwokrętowej w fazie ataku. Jeden wariant zakłada wykorzystanie zaawansowanego naprowadzania radarowego, umożliwiającego namierzenie okrętów o ograniczonej wykrywalności. Drugi wariant postuluje wykorzystanie rozwiązania znanego z norweskich pocisków, takich jak wybrany przez Japonię JSM, czyli naprowadzania na podczerwień.

Drugi ujawniony przez ATLA typ uzbrojenia to hipersoniczny pocisk manewrujący HCM (Hypersonic Cruise Missile). Ma on wykorzystywać silnik strumieniowy z naddźwiękową komorą spalania (scramjet) i na tym kończą się podawane informacje. Z opublikowanej przez ATLA grafiki wynika jednak, iż również HCV ma być wykorzystywany do zwalczania chińskich lotniskowców, a system naprowadzania analogiczny jak w HGVP.

Prace nad oboma typami pocisków będą realizowane etapowo. Wczesne wersje mają pojawić się w latach 2024–2028. Wejście do służby HGVP i HCV planowane jest na początek kolejnej dekady. Obecnie prace mają koncentrować się nad stałym materiałem pędnym i kształtem głowic bojowych.

Zobacz też: Powstały amerykańskie wojska kosmiczne

(defensenews.com; na ilustracji: chiński pojazd hipersoniczny projektu 0901)

星海军事, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International