Po raz pierwszy od chwili oficjalnego potwierdzenia przez Pekin, że powstaje drugi chiński lotniskowiec, pojawiło się więcej informacji na temat tego okrętu. Zgodnie z przewidywaniami jest on zmodyfikowaną wersją Liaoninga (eks-Warjag).

Z tego powodu powstający w Dalianie okręt jest określany jako typ 001A. Z dostępnych zdjęć wynika, że od początku bieżącego roku połączono już większość segmentów kadłuba, w tym te tworzące hangar pokładowy. Trwają także przygotowania do montażu skoczni startowej. Według aktualnych ocen lotniskowiec, którego budowę rozpoczęto w roku 2014, może zostać zwodowany już w przyszłym roku. Przy takim założeniu wejście do służby może nastąpić w latach 2019–2020.

Typ 001A ma być nieco większy od Liaoninga, jego wyporność jest szacowana na 60–70 tysięcy ton, a grupa lotnicza na 30–40 myśliwców J-15 i śmigłowców. Przypuszczalnie również drugi lotniskowiec będzie bardziej jednostką szkolną niż bojową. Bardziej zaawansowane okręty mogą wejść do służby około roku 2030 i być może będą bardziej podobne do amerykańskich lotniskowców. Na zdjęciach satelitarnych bazy chińskiej marynarki wojennej Huangdicun widać obiekty, które mogą być prototypami katapulty parowej i elektromagnetycznej.

(popsci.com; fot. Simon YANG, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

Simon Yang, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic