Dowództwo Teatru Południowego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej poinformowało poprzez media społecznościowe o otrzymaniu dodatkowych czołgów lekkich typu 15. Jest to kolejna dostawa wozów tego typu dla oddziałów stacjonujących na południu kraju.

Na upublicznionych materiałach widać kilka udekorowanych czołgów, jednak nie wiadomo gdzie odbyła się ceremonia ani ile wozów trafiło do jednostek. Nie ujawniono także, które jednostki otrzymały czołgi typu 15. Niepotwierdzone doniesienia wskazują na 32. Mieszaną Brygadę Górską wchodzącą w skład 75. Grupy Armijnej.

Wcześniej, bowiem już latem 2018 roku, czołgi typu 15 miała otrzymać 123. Ciężka Brygada Mieszana. Również ta jednostka wchodzi w skład 75. Grupy Armijnej, której dowództwo mieści się w Kunmingu, stolicy prowincji Junnan.

Typ 15 projektowano z myślą o działaniach w trudnym terenie pozbawionym rozwiniętej infrastruktury. Stąd nie dziwi skierowanie ich do oddziałów stacjonujących w górzystym Junnanie. Z drugiej strony dotychczas większość zdjęć tych wozów była robiona w Tybecie. Zaostrzenie sytuacji na granicy z Indiami jedynie spotęgowało spekulacje o możliwym skierowaniu w ten region czołgów typu 15.

Większość terytorium Chin stanowią góry, płaskowyże i pustynie ze słaba siecią dróg i mostów zdolnych wytrzymać ciężar czołgów podstawowych. stąd też dowództwo Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej cały czas przywiązuje dużą uwagę do czołgów lekkich. W Chinach powstaje najwięcej projektów tego typu pojazdów, aczkolwiek w ostatnich latach bazują one na bojowych wozach piechoty.

W przypadku typu 15, którego masa w zależności od stopnia opancerzenia waha się między 33 a 36 tonami, termin „czołg lekki” jest jednak niekoniecznie trafny. Pojawiają się więc postulaty określenia wozu jako „lekkiego czołgu podstawowego”, co wydaje się trafniejsze.

Zobacz też: GDLS zaprezentował czołg lekki i bwp

(janes.com)

China Times