Komisja budżetowa Bundestagu zatwierdziła zakup nowej partii kołowych transporterów opancerzonych Boxer 8×8 dla niemieckich wojsk lądowych. Bundeswehra otrzyma 131 wozów. Tym samym urzeczywistniły się pogłoski krążące w branży od jesieni ubiegłego roku (zobacz też: Niemcy kupią dodatkowe Boxery?).

Zakup będzie kosztował niemieckiego podatnika 654 miliony euro, z 47 milionów kosztować będzie uzbrojenie (lekkie stanowiska z karabinami maszynowymi lub granatnikami automatycznymi). Dostawy mają być realizowane w latach 2017–2021. Tymczasem dobiega końca (wyprzedzając harmonogram o dziewięć miesięcy) dostawa siedemdziesięciu dwóch wozów w wersji ambulansu; według Stefana Lischki z ARTEC na dostarczenie czekają ostatnie trzy.

Grudzień 2015 roku okazał się więc dobrym miesiącem dla konsorcjum ARTEC, utworzonego przez przedsiębiorstwa Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann. Niedawno Litwa ostatecznie potwierdziła, że zdecydowała się na kupno Boxerów; tamtejsze wojska lądowe do 2020 roku otrzymają osiemdziesiąt osiem transporterów. Lischka potwierdził, że linie produkcyjne w Niemczech i Holandii bez problemu uporają się z równoległą realizacją obu zamówień.

(defensenews.com, armyrecognition.com; fot. Bundeswehr na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic)

Bundeswehr, Creative Commons Attribution 2.0 Generic