Wenezuelski prezydent Nicolás Maduro oświadczył, że zwróci się do Kremla w sprawie zakupu co najmniej dwunastu wielozadaniowych myśliwców Su-30MK2. – Porozmawiam z prezydentem Władimirem Putinem na temat dostarczenia co najmniej dwunastu nowych myśliwców Suchoja wenezuelskim wojskom lotniczym – powiedział Maduro cytowany przez portal informacyjny Noticias24.

Celem zakupu jest uzupełnienie floty myśliwców, których rozmiary są zbyt małe w stosunku do obecnych potrzeb. Wenezuelskie Su-30 odbywają regularne loty patrolowe na granicy z Kolumbią. Podczas jednego z takich lotów doszło do katastrofy Su-30 prawdopodobnie w czasie próby przechwycenia samolotu należącego do przemytników narkotyków.

Nowo zakupione samoloty uzupełnią flotę dwudziestu trzech maszyn tego typu w wersjach Su-30MK2/MKV. Dwadzieścia cztery wielozadaniowe myśliwce dostarczone zostały w czasokresie od grudnia 2006 do stycznia 2012 roku. Jeden, jak już wspomniano, został utracony przez Wenezuelczyków w miniony piątek.

(fot. André Austin Du-Pont Rocha (Mexico Air Spotters M.A.S.), na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2, via Wikimedia Commons