Już wkrótce po raz pierwszy w dziejach chińskiej marynarki wojennej kobieta obejmie dowództwo nad niszczycielem. Komandor porucznik Wei Xiaohui już zdążyła stać się postacią niemalże legendarną i ulubienicą propagandy.

Jej kariera wojskowa zaczęła się zaledwie siedem lat temu. W roku 2012 Wei obroniła doktorat i napisała list motywacyjny do dowództwa Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, w którym opisała wieloletnie pragnienie służby w wojsku i swoje osobiste zalety, predysponujące ją do pełnienia służby.

Podobno dla marynarki wojennej porzuciła dobrze płatną pracę. Jako studentka także miała się wyróżniać i to prawdopodobnie zwróciło na nią uwagę sił zbrojnych, które ciągle poszukują wysoko wykwalifikowanych poborowych. Kariera Wei przebiegała w zaskakującym tempie. Szybko przeszła od rekruta do stanowiska zastępcy kierownika jednego z departamentów odpowiadających za lotniskowiec Liaoning.

W kwietniu 2015 Wei po raz pierwszy trafiła na pokład okrętu. Odbyła wtedy staż oficerski na niszczycielu Changchun typu 052C. Jej dalsza kariera będzie ściśle związana z tymi nowoczesnymi okrętami. Rok później, w marcu 2016 jako pierwsza kobieta w chińskiej marynarce wojennej została po serii egzaminów dopuszczona do pełnienia funkcji zastępcy dowódcy okrętu.

Kolejny przełom nastąpił we wrześniu 2017, gdy Wei Xiaohui skierowano na staż dowódczy na pokładzie niszczyciela Zhengzhou. Według chińskiego ministerstwa obrony podczas ostatnich ćwiczeń na Morzu Wschodniochińskim pani komandor porucznik kierowała operacjami niszczyciela Changchun, a formalne objęcie stanowiska dowódcy okrętu jest bardzo blisko.

Zobacz też: Japonia: „Kobiety na okręty!”

(chinamil.com.cn)

emperornie, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic