Minister Obrony Węgier poinformował o tym, że węgierscy piloci wezmą udział w ochronie przestrzeni powietrznej swoich sojuszników z NATO. Decyzja, która była odkładana ze względów oszczędnościowych, stała się faktem. W przyszłości, w ramach zaangażowania węgierskiego lotnictwa, będzie chroniona nie tylko Słowenia, ale także państwa bałtyckie w ramach misji Baltic Air Policing.

Csaba Hende zaznaczył również, że operacja ochrony słoweńskiej przestrzeni powietrznej będzie istotnym wydarzeniem dla węgierskiego lotnictwa. Tamtejsze Gripeny po raz pierwszy wykonają misję poza granicami kraju. Dojdzie do niej prawdopodobnie już w następnym roku. Natomiast zaangażowanie w misję Baltic Air Policing, która chroni Litwę, Łotwę i Estonię, przewidziano na lata 2015-18.

Misja Baltic Air Policing jest realizowana od marca 2004 roku. Wtedy to do NATO przystąpiły kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia. Ze względu na niemożność ochrony swojej przestrzeni powietrznej, będącej częścią terytorium państw NATO, pozostałe państwa członkowskie przyszły z pomocą swoim sojusznikom. Zadanie powierzone zostało komponentom lotniczym z każdego kraju zmieniającym się na zasadzie rotacji co cztery miesiące. Jednostki operują w oparciu o Litewską Pierwszą Bazę Lotniczą ulokowana przy międzynarodowym porcie lotniczym w Szawlach.

(defencetalk.com)

Adrian Pingstone via Wikimedia Commons