Firma Saab oraz rząd Węgier poinformowały o przedłużeniu umowy na użytkowanie przez ten kraj samolotów JAS 39 Gripen. Mająca wygasnąć w 2016 roku umowa została przedłużona o kolejnych dziesięć lat do roku 2026.

Umowa została podpisana w końcu stycznia przez Ulfa Hammarströma – dyrektora generalnego Szwedzkiej Agencji Eksportu do spraw Obrony i Bezpieczeństwa – oraz Gyulę Keszthelyiego – dyrektora węgierskiego Biura Uzbrojenia i Kwatermistrzostwa. Formalnie kontrakt został zawarty pomiędzy rządami Szwecji i Węgier, a Saab jest tylko podwykonawcą.

Hammarström powiedział, że Saab „jest zachwycony długoterminową, strategiczną decyzją Węgier, co do dalszego użytkowania Gripenów, a przez to o kontynuacji partnerstwa ze Szwecją i pozostałymi użytkownikami tych samolotów.”

Pierwotna umowa została zawarta w 2001 roku, a następnie nieco zmodyfikowana dwa lata później i dotyczyła leasingu dwunastu JAS 39C i dwóch JAS 39D. Zostały one dostarczone w latach 2006-2007 i wszystkie osiągnęły gotowość operacyjną do końca 2008 roku.

(saabgroup.com)