Na początku maja nastąpi kolejna rotacja NATO-wskiej misji obrony przestrzeni powietrznej republik bałtyckich „Baltic Air Policing”. Państwem wiodącym będą Węgry, a wspomagać je będą Wielka Brytania i Hiszpania.

Węgierskie Gripeny i hiszpańskie F/A-18 będą stacjonowały w bazie Szawle na Litwie. Dla Węgier będzie to druga misja nad Bałtykiem, a dla Hiszpanów szósta. W latach 2006 i 2016 Hiszpanie byli państwem wiodącym, a w latach 2015, 2017 i 2018 byli państwem wspierającym. W czasie ostatniej zmiany doszło do głośnego incydentu, kiedy pilot hiszpańskiego Typhoona przypadkowo odpalił pocisk powietrze–powietrze AIM-120.

Natomiast Brytyjczycy będą operowali z estońskiej bazy Ämari. Royal Air Force tylko raz, w 2004 roku, pełnił rolę wiodącą, ale w latach 2014, 2015 i 2016 wysyłał samoloty w roli państwa wspierającego. W ciągu tych dwóch ostatnich lat Brytyjczycy, podobnie jak teraz, również stacjonowali w Ämari.

Najbliższa zmiana  „Baltic Air Policing” będzie szczególna, ponieważ będzie to okrągła pięćdziesiąta rotacja NATO-wskiej misji broniącej Litwę, Łotwę i Estonię.

Zobacz też: Premier Danii: Broniąc Bałtów, bronimy siebie

(nato.int)

Tim Felce (Airwolfhound), Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic