Szwedzka agencja zamówień wojskowych FMV (Försvarets Materielverk) i węgierskie ministerstwo obrony podpisały umowę modyfikującą dzierżawę samolotów wielozadaniowych Gripen C/D. W nowej umowie Węgrzy zwiększyli liczbę godzin możliwych do wylatania z 1600 do 2000 godzin rocznie, a FMV zapewni odpowiednie do tego wsparcie techniczne.

Ponadto samoloty przejdą modernizację do wersji 20, co znaczy, że będą w takim samym wariancie, jaki użytkują siły powietrzne Szwecji. Nowa umowa reguluje także kwestię rozliczeń za niewykorzystany czas lotów i likwidacji skutków dwóch wypadków z udziałem węgierskich Gripenów. Umowa będzie obowiązywała do 2026 roku, a po tym czasie myśliwce przejdą na własność Węgier.

Węgry pozyskały Gripeny w 2006 roku na dziesięć lat. Następnie w 2012 roku umowa została przedłużona do marca 2026 roku, a obecny dokument jest jej uzupełnieniem. Węgierskie samoloty wylatały w tym czasie ponad 14 tysięcy godzin, biorąc udział w szeregu ćwiczeń i operacji międzynarodowych. Między innymi wykonywały misje air policing w państwach bałtyckich i w Słowenii.

(defense-aerospace.com)

Tim Felce (Airwolfhound), Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic