Syryjska agencja prasowa SANA podała informacje o izraelskim ataku na miasta Al-Kunajtira i Dżubbata al-Chaszab na Wzgórzach Golan i inne pobliskie miejscowości. Według tych doniesień wczoraj wieczorem izraelski czołg, zapewne Merkawa, ostrzelał obiekty o charakterze cywilnym. Atak spowodował jedynie straty materialne, nie było ofiar w ludziach.

Półtorej godziny później izraelski dron rzekomo odpalił cztery pociski w kierunku zniszczonego szpitala w Kunajtirze i pobliskiego posterunku obserwacyjnego. I w tym wypadku straty były tylko materialne.

Strona izraelska nie skomentowała tych informacji.

Siły wierne Baszszarowi al-Asadowi opanowały Kunajtirę w lipcu ubiegłego roku. Mniej więcej w tym samym okresie w rejonie Kunajtiry izraelska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła syryjski samolot. Miejscowość leży niespełna pół kilometra od linii demarkacyjnej z 1974 roku oddzielającej terytoria Izraela i Syrii na Wzgórzach Golan. Przez wiele lat była niemal całkowicie wyludniona.

Aktualizacja (12 lutego): Izrael potwierdził ostrzelanie celów na Wzgórzach Golan. Premier Binjamin Netanjahu oświadczył, że operacja miała zablokować wzmacnianie sił irańskich w tym regionie.

Zobacz też: Nowe okręty podwodne dla Izraela

(sana.sy, jpost.com)

Israel Defense Forces Spokesperson unit, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic