Działające w Republice Środkowoafrykańskiej grupy zajmujące się ochroną praw człowieka poinformowały o schwytaniu i skazaniu jednego z dowódców bojówek zrzeszonych w ruchu anty-Balaka. Rodrigue Ngaibona, znany również jako generał Andjilo, został uznany za winnego stawianych zarzutów i skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Sąd orzekł, że watażka odpowiedzialny był za kilkadziesiąt morderstw między październikiem 2014 a styczniem 2015 roku. Wyrok ma znaczenie symboliczne, ponieważ większość byłych dowódców unika sprawiedliwości, uciekając do dżungli, nad którą władze państwowe nie mają żadnej kontroli.

Ruch anty-Balaka stanowi luźno powiązany front chrześcijańskich grup paramilitarnych walczących z muzułmańskimi bojownikami, którzy w 2012 roku obalili władze Republiki Środkowoafrykańskiej. W trakcie walk wielokrotnie dochodziło do zbrodni wojennych po obu stronach, a bojownicy często woleli zwracać się przeciwko ludności cywilnej lub zagrożonym gatunkom zwierząt, a nie swoim rywalom.

(news24.com)

hdptcar, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic via Wikimedia Commons