Podczas wizyty w Wietnamie prezydent Obama ogłosił całkowite zniesienie embarga na sprzedaż broni do tego azjatyckiego kraju. Obowiązujący od 1984 roku zakaz został częściowo złagodzony dwa lata temu.

Według amerykańskiego przywódcy podjęta decyzja to usunięcie „utrzymujących się jeszcze śladów zimnej wojny”, a oba państwa rozwinęły już „odpowiedni poziom zaufania i współpracy”. Embargo zostało złagodzone w październiku 2014, kiedy wyłączono z niego nieśmiercionośne rodzaje broni. Od tamtej pory grupa amerykańskich parlamentarzystów pod wodzą senatora Johna McCaina i wietnamskie władze zabiegały o całkowite zniesienie zakazu. Głównym argumentem była coraz bardziej napięta sytuacja na Morzu Południowochińskim. Według Obamy zniesienie embarga nie ma jednak związku z Chinami, jest częścią długoterminowej polityki normalizacji stosunków z Hanoi.

W zaistniałej sytuacji Wietnam będzie mógł dużo łatwiej pozyskiwać zachodnie uzbrojenie, do czego dąży od lat w ramach dywersyfikacji dostaw i uniezależniania się w tym zakresie od Rosji. Do tej pory udało nawiązać się w tym zakresie korzystną współpracę z Izraelem i holenderskim koncernem stoczniowym Damen. Od kilku lat mówi się o możliwości sprzedania Wietnamowi w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej morskich samolotów patrolowych P-3C Orion (na zdjęciu), a samo Hanoi wykazuje ostatnio zainteresowanie zachodnimi myśliwcami.

(bbc.com, fot. US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Lynn Friant)