Izraelskie media informują, że przedsiębiorstwo Rafael Advanced Defense Systems nie wystartuje w przetargu na naziemny system obrony powietrznej szwajcarskich sił powietrznych. Powodem decyzji o nieskładaniu oferty jest sprzeciw Waszyngtonu, który promuje Patriota. Rafael nie uzyskał oficjalnej zgody na start w przetargu. Tym samym przeciwlotnicza i przeciwrakietowa Proca Dawida (Kela Dawid), mająca za sobą debiut operacyjny, przynajmniej na razie nie będzie kolejną szansą eksportową Izraela.

Jest to już kolejny podobny ruch administracji prezydenta Trumpa, która niedawno zablokowała sprzedaż izraelskich F-16 do Chorwacji za 500 milionów dolarów. Podobnie było w sprawie polskiego programu Wisła, w którym Kela Dawid mogłaby być tańszą alternatywą dla amerykańskiego Patriota.

Czynnikiem, który pozwala Waszyngtonowi na taki krok, jest udział Raytheona w powstaniu Procy Dawida. Amerykańskie przedsiębiorstwo dostarczyło radary kierowania ogniem AN/MPQ-53 i przyczyniło się do opracowania pocisków Stunner.

Z pewnością jest to kolejna kłopotliwa sytuacja w stosunkach obronnych między Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, która przez niektórych nazywana jest jedynie czubkiem góry lodowej. Coraz częściej pojawiają się głosy odnośnie do zaprezentowania bardziej zdecydowanego stanowiska przez Izrael.

Federalny Departament Obrony, Ochrony Ludności i Sportu ruszył z przetargiem w marcu 2018 roku. Opublikowano wówczas specyfikacje istotnych warunków zamówienia, według których system powinien ochraniać obszar minimum 15 tysięcy kilometrów kwadratowych, a jego pociski mają być w stanie zwalczać środki napadu powietrznego na wysokości 12 kilometrów i w odległości przekraczającej 50 kilometrów od wyrzutni.

W szwajcarskim przetargu jedynymi oferentami są obecnie Raytheon oferujący system MIM-140 Patriot i Eurosam z SAMP/T wykorzystującym pociski Aster 30. System obrony powietrznej o kryptonimie Bodluv wypełni lukę istniejącą po wycofaniu systemów Bloodhound BL-64 w 1999 roku.

Zobacz też: Szwajcarski astronauta audytorem programu „Air 2030”

(breakingdefense.com)

United States Missile Defense Agency, domena publiczna