Waszyngton podarował dwadzieścia pojazdów wielozadaniowych wysokiej mobilności M1123 siłom zbrojnym Bośni i Hercegowiny. W ceremonii przekazania samochodów w koszarach wojskowych w Rajlovacu, dzielnicy Sarajewa, wzięli udział ambasador Stanów Zjednoczonych w Bośni i Hercegowinie Eric Nelson i bośniacka minister obrony Marina Pendeš.

Szefowa resortu podkreśliła, że darowizna jest wyrazem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w partnerstwo z Bośnią i Hercegowiną. Samochody będą służyć żołnierzom wojsk lądowych podczas misji pokojowych, udzielania pomocy ludności w przypadku klęsk żywiołowych czy ćwiczeń wojskowych.

– Jest to kolejny krok do przodu dla sił zbrojnych Bośni i Hercegowiny, której władze pokazały, że są dobrym partnerem w NATO i w globalnej walce z terroryzmem – powiedział Eric Nelson.

W dość krótkim czasie Amerykanie ponownie przekazują transzę pojazdów wojskowych jednemu z państw bałkańskich. W kwietniu trzydzieści siedem pojazdów minoodpornych (MRAP) odebrały albańskie siły zbrojne. Wcześniej Humvee trafiały między innymi na Ukrainę i do Mołdawii.

Zobacz też: NATO remontuje albańską bazę lotniczą

(sarajevotimes.com)

Thomas R Machnitzki, Creative Commons Attribution 3.0 Unported