Podczas styczniowej konferencji International Armoured Vehicles 2018 Lockheed Martin UK poinformował o dostarczeniu ośmiu zmodernizowanych bojowych wozów piechoty FV510 Warrior do testów. Pojazdy, które otrzymały oznaczenie Warrior 2, trafiły na poligon w Dorsecie.

Modernizacji podlegać będzie 380 pojazdów FV510 Warrior, w której wyniku otrzymają dodatkowe panele pancerza i elementy układu napędowego. Ważnym elementem unowocześnienia będzie wyposażenie 245 wozów w nową wieżę i uzbrojenie główne w postaci armaty automatycznej CTAI Cased Telescoped (CT40) kalibru 40 milimetrów.

Ponadto specjaliści Lockheeda Martina UK skupią się na zwiększeniu świadomości sytuacyjnej załogi poprzez montaż urządzeń obserwacji (w tym noktowizyjnych) i analizy otoczenia. Warriory 2 wyposażono także w urządzenia elektroniczne pozwalające na funkcjonowanie na sieciocentrycznym polu walki. Warto przypomnieć, że pojazdy tego typu pozostają w służbie od 1988 roku.

Modernizacja 380 Warriorów wydłuży ich resurs co najmniej do 2040 roku. Będzie kosztować brytyjskie ministerstwo obrony około miliarda dolarów. Prace modernizacyjne ruszyły w 2016 roku. Według pierwotnych planów dwa lata później pierwsze ulepszone pojazdy miały trafić do służby liniowej.

Obecnie harmonogram programu rządowego Warrior Capability Sustainment Programme (WCSP) będzie trudny do zrealizowania, ale przedstawiciele brytyjskiej filii Lockheeda Martina nadal optymistycznie zapatrują się na wdrożenie do służby pojazdów jeszcze w tym roku. Panuje dość wyraźny optymizm odnośnie do wyników bieżących testów. Warriory 2 mają niebawem rozpocząć testy kwalifikacyjne i weryfikacyjne, które wykażą, że zmodernizowane pojazdy spełniają oficjalne wymagania brytyjskiego ministerstwa obrony.

Zobacz też: Strzelanie Aresa na poligonie w Dorsecie

(janes.com)

US Army / Gertrud Zach