Lee Fellows, dyrektor programu rządowego Warrior Capability Sustainment Programme (WCSP), poinformował 5 grudnia, że pod koniec listopada zakończył się pierwszy etap testów ogniowych modernizowanych bojowych wozów piechoty FV510 Warrior na poligonie Lulworth w Dorsecie. Wcześniej Warriory przechodziły w Bovington próby opancerzenia w ramach programu Armoured Trials and Development Unit.

W trakcie prób ogniowych sprawdzano poprawność działania urządzeń odpowiedzialnych za kierowanie ogniem, a także obserwację i analizę pola walki. Bardzo ważnym ulepszeniem jest zastosowanie stabilizowanej armaty CT40 (Cased Telescoped Weapon System), która pozwoli na prowadzenie ognia w ruchu. W czasie testów osiem Warriorów przebyło ponad 2000 kilometrów i wystrzeliło ponad 150 pocisków. Pomyślne zakończenie tego etapu było wymagane do rozpoczęcia prób załogowych.

Zmodernizowane pojazdy otrzymały nie tylko nową armatę CT40 kalibru 40 milimetrów, ale także nową wieżę. Ponadto zadbano o dodatkowe panele pancerza i elementy układu napędowego, zaś Lockheed Martin UK informował o zwiększeniu świadomości sytuacyjnej załogi poprzez montaż urządzeń obserwacji (w tym noktowizyjnych) i analizy otoczenia, a także urządzeń elektronicznych pozwalających na funkcjonowanie na sieciocentrycznym polu walki.

Zobacz też: Strzelanie Aresa na poligonie w Dorsecie

(janes.com)

materiały prasowe Lockheeda Martina